Atrakcje polskich Pienin – co wybrać?

Pieniny to relatywnie niewielkie pasmo górskie, które jednak co roku przyciąga wielu turystów. Nie można się temu dziwić – region odwiedzającym oferuje naprawdę dużo, zarówno pod względem lokalnej kultury, jak i kuchni, krajobrazów, górskich szlaków i innych, sportowych atrakcji. Wśród nich wyjątkową przygodą może być rafting po Dunajcu – zorganizowany spływ specjalnym pontonem albo kajakiem.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Pienin

W górach takich jak Pieniny atrakcje dla turystów to wprost niezliczona ilość miejsc, aktywności i możliwości. Przede wszystkim warto wybrać się tu na górskie szlaki. Drogi przez Pieniny są bardzo różne i dostosowane do możliwości wszystkich turystów, niezależnie od kondycji fizycznej. Z najbardziej widowiskowych punktów widokowych rozpościera się widok na Tatry, które z pienińskich szczytów widoczne są jak na dłoni. Warto pamiętać, że większość Pienin Środkowych (najwyższa część pasma) leży w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego, a więc zwiedzając okolicę, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.

Górskie szlaki to oczywiście nie wszystko. Warto zapoznać się również z miejscową kulturą i historią. W rejonie Pienin odwiedzić można na przykład malowniczo położone nad Zalewem Czorsztyńskim ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Nie można zapomnieć o odwiedzeniu Szczawnicy – urokliwego miasteczka uzdrowiskowego, którego największą i najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest pijalnia lokalnych, leczniczych wód bogatych w różnorodne minerały. Po całym paśmie rozsiane są również mniej znane zabytki, między innymi zabytkowe, drewniane kościoły. Będąc w Szczawnicy, koniecznie trzeba również spróbować lokalnej kuchni, która łączy w sobie różne wpływy, ale ma też swój unikatowy charakter.

Rafting Dunajcem – wspaniała atrakcja dla żądnych przygód

Zdecydowanie najważniejszą atrakcją Pienin jest przepływająca przez nie rzeka. Dunajec tworzy fantastyczny przełom, który jest atrakcję turystyczną na skalę europejską i co roku przyciąga wielką liczbę turystów. Przełom Dunajca można obejrzeć na kilka sposobów. Zdecydowanie jednym z lepszych jest rafting. Organizowane są tu zarówno spływy pontonami, jak i kajakami. Co najważniejsze, spływy dostępne są dla wszystkich, niezależnie od kondycji fizycznej, wieku, czy sprawności. Doświadczeni, profesjonalni instruktorzy udzielają wstępnych szkoleń i bardzo dobrze dbają o bezpieczeństwo użytkowników. Bez zarzutu jest również używany w czasie spływów sprzęt. Bez wątpienia spływy takie to doskonała rekomendacja dla rodzin, zorganizowanych wycieczek, czy po prostu grup przyjaciół wspólnie spędzających wakacje. Rafting na Dunajcu to prawdziwa przygoda, która łączy w sobie możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów i dreszczyk emocji związany z obcowaniem z dość rwącą rzeką. Mniej odważnym turystom Dunajec również oferuje bardzo dużo. Organizowane są tu też spływy na tradycyjnych, drewnianych tratwach, które nie wymagają od uczestników absolutnie żadnego wysiłku fizycznego i umożliwiają skoncentrowanie się wyłącznie na podziwianiu przepięknego przełomu rzeki.

Powiązane posty

Dowiedz się więcej o Raftingu

Wyróżniamy się profesjonalizmem i pasją do raftingu.